Nepravdy a polopravdy o koních a kopytech ze školy Dr. Hiltrud Strasserové

 

Kopyto musí být vystrouhané tak, že jsou snížené patky a je vystrouhaná klenba kopyta.

Rohovina kopyta , a to především na chodidle a patkách, chrání měkké struktury kopyta před traumatizací. Nedostatečná tloušťka rohoviny na těchto místech vede k traumatizaci měkkých struktur a bolestivosti. Pokud by došlo po nadměrném vystrouhání kopyta k jeho deformaci, což není vyloučené, jednalo by se o týrání, podobně jako je deformována škára a kopytní kost při podkování. Důsledek je v podstatě stejný a stejně odsouzeníhodný.

Strasser  trim je léčebný

Za celou dobu naší spolupráce s Dr. Strasser se mi nedostal do ruky jediný uceleně zdokumentovaný případ vyléčeného koně metodou Dr. Strasserové. Neustále jsme byli ujišťováni, že jsou jich stovky, ale nic nebylo publikováno. Divné….

Vzhledem k tomu, že neexistují žádné důkazy, že by bylo možné napravit zdeformované tvrdé struktury kopyta, nelze jakoukoliv úpravou kopyt nazývat léčebnou metodou.

Z hlediska zdraví koní je podstatně důležitější a jednodušší PREVENCE, tzn. zajištění optimálního pohybu na optimálním podkladu již u hříbat, vhodná úprava jejich kopyt v časném věku.

 

Abscesy jsou průvodním jevem regenerace tkání v kopytě. Je to způsob odstranění staré odumřelé tkáně v kopytě.

I u podkovaných koní funguje prokrvování kopyta. O tom svědčí mnohé důkazy, například termovizualizace nebo angiografie struktur v kopytě podkovaných a nepodkovaných koní.  Imunitní systém zasahuje okamžitě po nalezení cizího tělesa nebo nekrotizované tkáně a ne třeba až za 3 měsíce. Abscesy u koní strouhaných dle Dr.Strasserové  vznikají  tedy později jako důsledek traumatizace kopytní škáry po ztenčení rohoviny na minimum. Ve své podstatě jde o puchýř ,který je jen horší formou otlaku. Pokud je v abscesu přítomen hnis, je to příznak zanesené infekce, která pronikne do abscesu právě přes narušenou tenkou rohovinu z vnějšího prostředí.

Kopytní mechanismus funguje jen u kopyta vystrouhaného  „na tenko“

Každý se může přesvědčit, že kopytní mechanismus funguje i u kopyta se silnější rohovinou. Je to poměrně dost zřetelné při došlapu na tvrdý podklad. Kopytní mechanismus je navíc velmi složitý a do celého procesu jsou zahrnuty struktury celého prstu od spěnky dolů. Kyblíkový model Dr. Strasserové je pouze jednoduchým znázorněním pohybu vnějšího rohového pouzdra kopyta, ale neukazuje kopytní mechanismus ve své komplexnosti.

Poloha kopytní kosti musí být vodorovná

Jeden z nevysvětlených fenoménů, ačkoliv jej používají i jiné bosonohé školy. Nicméně právě koně, kteří nemají zcela vodorovnou polohu kopytní kosti (palmární úhel 2-5 stupňů), se pohybují lépe než koně s polohou kosti ve vodorovné poloze. Tzv. Palmární úhel by asi měl být v určité toleranci od 0 do 5 stupňů. Modely přenosu sil na podložku ukazují, že palmární úhel by neměl být zcela nulový a rozhodně ne záporný. Souvisí to s dynamikou kopyta a přenosem sil na podložku po které se kůň pohybuje.  Vzhledem k zaúhlení prstu koně nesměřuje přenos sil na podložku zcela kolmo.

 

 

Úhel přední stěny předního kopyta by měl být 45 stupňů a úhel přední stěny zadního kopyta by měl být 55 stupňů.

Nesmyslný pokus vtěsnat přírodu do šablony. Naše měření ukazují poměrně značnou variabilitu těchto parametrů.  Každé zvíře vyžaduje individuální přístup a pochopení jeho výjimečnosti. Sledujte odrůstání rohoviny od korunky v první třetině, tím je dán směr růstu rohových rourek. Rovné rohové rourky jsou důležitější parametr pro zdraví kopyta.

 Konvenční medicína je škodlivá – vakcinace, odčervování a používání nesteroidních antiflogistik poškozuje koně

Popírání těch nejelementárnějších pokroků medicíny vůbec. Věcí bez kterých si lze jen těžko představit moderní péči o koně. Tím Dr. Strasser shazuje sama sebe a diskriminuje se u rozumných lidí. Tyto prostředky zachránily bezpočet životů, chrání zdraví a ulevují od zánětu a velké bolesti.

 

Výuka úpravy kopyt je nejlépe propracovaná právě Dr. Strasser

Naše zkušenosti z výuky jsou velmi špatné. Neexistují žádné výukové sylaby, žádné popsané a kodifikované postupy. Vše probíhá přístupem ad hoc. Dokonce neexistují ani zpracované výukové přednášky. Odborná úroveň je špatná, nedostatečná. Během výuky se opakují dogmata, která nejsou podložena žádným výzkumem či doložena věrohodnými případovými studiemi. Výuková skripta jsou pouze kompilací z jiných učebnic (tedy tyto informace naleznete i v běžných učebnicích či na internetu) bez jakýchkoliv experimentálních dat potvrzujících odvážné teorie.

 

Podkova znecitlivuje kopyto

Angiografie a termovizualizace kopytní škáry u koní ukazuje pouze snížený průtok krve přes kopytní škáru, nikoliv úplné zastavení prokrvování.  Omezení prokrvení v kopytě při podkování není rozhodně takové, že by zablokovalo funkci nervových spojů a zakončení ve struktuře kopyta. Snížená citlivost podkovaného kopyta je způsobena nedostatečnou stimulací nervových zakončení ve škáře kopyta, tím že je omezen bezprostřední kontakt s terénem.

 

Kopyto je vylučovací orgán

Podle Dr. Strasser je kopyto vylučovací orgán a metabolický odpad je vylučován prostřednictvím tvorby rohoviny.  Omezení tvorby rohoviny prý vede k hromadění  metabolitů v krvi a poškození vnitřních orgánů.

Toto jsou další tvrzení, pro která nejsou jakékoliv důkazy.

Podle dosavadních znalostí o kopytě, je zjevné, že kopyto je metabolicky velmi aktivní „orgán“. Nicméně pro tvorbu rohoviny rozhodně nejsou používány odpadní látky metabolismu, ale naopak vysoce hodnotné peptidy a aminokyseliny formované do keratinu. Plnohodnotná pevný keratin může vznikat pouze při dostatku kvalitních proteinů obsahujících esenciální aminokyseliny. Aby mohl metabolismus v kopytě potažmo v kopytní škáře plně fungovat je nutná energie, dobré prokrvení (pohyb) a makroprvky a mikroprvky (především fosfor a zinek jsou mimořádně důležité). 

Podobně metabolicky aktivní jsou i jiné části kůže, kde se mohou ukládat odpadní látky do kůže nebo srsti. Proč zrovna kopyto by mělo vylučovat? Navíc kůň má tzv. apokrynní typ pocení, kdy se odluřuje část buněk epidermu v e formě potu a spoust minerálních látek takto odchází z těla ven.

Biologické systémy se vyznačují variabilitou. Nic není naprosto pevně danné. Proto jsem byl a budu vždy skeptický k pokusům vytvářet šablony pro živé organismy. Dr. Hiltrud Strasserová, německá veterinářka, která se zabývá kontraverzní úpravou bosých kopyt používá šablony na úpravu kopyt a tvrdí, že změřila (nedefinované) množství kopytních kostí, které ji ukázaly, že přední stěna přední kopytní kosti svírá se základnou 45 stupňu a zadní kopytní kosti 55 stupňu.

Rohové pouzdro zdravého koně by mělo přesně kopírovat stěnu kopytní kosti, proto tyto úhly používá jako šablonu pro úprau kopyt.

Jaká je pravda?

Budeme to měři. každý nový rentgen kopyt, bude znamenat nový záznam a novou ststistiku. Uvidíme, zda se teze potvrdí a jaká bde variabilita.

Statistiku budu publikovat na této stránce.

 

č.kopyta

úhel

strana

 

1

43,8

PP

 

2

46,1

LP

 

3

43,7

LP

 

4

44,5

PP

 

5

46,9

LP

 

6

44,3

PP

 

průměr:

44,9

střední chyba:

1,3

 

Pro ilustraci kopytního mechanismu jsme vytvořili několik animací, které zobrazují pohyby kopytního pouzdra během pohybu koně.

 G. D. RAMSEY, P. J. HUNTER, M. P. NASH

Článek byl publikován: 11 března 2011

The effect of hoof angle variations on dorsal lamellar load in the equine hoof

Equine Veterinary Journal

Volume 43, Issue 5, pages 536–542, September 2011

 

Souhrn

Důvody provedení studie: Při léčbě schvácení kopyt se používá postup, který vychází z tohoto předpokladu: snížení tahu šlachy hlubokého ohybače prstu dosáhneme tím, že  zvětšíme palmární úhel kopyta, tím dojde ke snížení zatížení dorzálních lamel, což umožní proces hojení nebo zabrání dalšímu poškozování.

Cíl: Zjistit jaký vliv mají změny palmárního úhlu  kopyta na zatížení dorzálního závěsu kopyta.